Štróblova vila a jej minulosť na fotkách


Share this post on:

Pamiatka na Liptove sa spája s menom oceňovaného umelca. Na Slovensku si naň však spomenie len málokto.

Pri prechádzaní cez Liptovský Hrádok smerom na Malužinú, Nižnú Bocu a ďalšie obce v okolí Čertovice ste si mohli všimnúť nenápadnú odbočku smerom k Váhu. Štrkovú cestičku pri Kráľovej Lehote lemujú štandardné rodinné domy, z ktorých jeden vytŕča.

K Štróblovej vile vedie nenápadná cesta, z takmer každej strany je obklopená lesom.

Štróblova vila je dodnes zachovalá, no napriek tomu málo známa pamiatka zo začiatku 20. storočia, ktorá slúžila ako sídlo umelca a sochára Alojza Štróbla. Ten sa viac presadil v Maďarsku ako u nás, pričom jeho sochy dodnes zdobia napríklad maďarský parlament. Všeobecne známa je socha jeho matky. O tej mesto Liptovský Mikuláš napísalo nasledovné:

Od Alojza Štróbla, rodáka z Liptova, poprednej osobnosti uhorského sochárstva, je v parížskom Louvri evidovaná ako výtvor patriaci medzi najdokonalejšie sochy sveta.

Strážny oheň na Liptove

Vila vznikla na mieste predošlej klinčiarne, pričom pôvodne mala slúžiť ako vidiecke sídlo. Ako píše denník SME, po výstavbe ju Štróbl pomenoval maďarským slovom „Örtűz“, teda strážny oheň. Odkazuje to na nemecké slovo „Frischfeuer“, teda čerstvý oheň – tak sa predtým zvykla označovať administratívna budova klinčiarne.

Štróblova vila v čase, keď Kráľova Lehota ešte nebola zastavaná.

Prvé, čo návštevníkom po príchode k vile udrie do oka, je dominantná dvojposchodová veža s reliéfom Mateja Korvína. Tohto panovníka mal Štróbl v úcte, a dokonca tvrdil, že v okolí Kráľovej Lehoty kedysi poľoval. Samotná veža má pôdorys Korvínovho sedmohradského sídla.

Reliéf na dvojposchodovej veži zobrazuje Mateja Korvína.

Poslúžila ako penzión aj úkryt

Po Štróblovej smrti prešla vila do rúk jeho manželky, ktorá z nej spravila rodinný penzión. Začiatkom druhej svetovej vojny vilu vlastnila Dunajplavba – v tomto čase ju zachvátil mohutný požiar, ktorý zničil väčšinu majetku zhromaždeného vo veži.

Požiar sa zopakoval aj počas vojny. Nemeckí vojaci, ktorí sa skrývali v zrubovej chate pri vile, ju totiž zapálili pri ústupe pred Červenou armádou.

Štróblova vila kedysi.

Ako mi pri návšteve vily prezradil jej správca, budovu dnes vlastní podnikateľ z Banskej Bystrice, ktorý sa snaží o jej rekonštrukciu. Objekt je prístupný aj pre verejnosť – pomôže, ak pred návštevou zavoláte na číslo správcu uvedené na internete.

Dobové fotografie, ktoré prezentujem v tomto článku, mi takisto ukázal správca. Zaujal ma napríklad tento rodinný portrét Štróblovcov, ktorí každý rok v lete prichádzajú z Maďarska na Liptov, aby si uctili pamiatku svojho predka.

Rodinný portrét Štróblovcov, ktorí každý rok navštevujú vilu na Liptove.

Veľkú zásluhu na opísaní histórie vzácnej pamiatky má kronikár z Kráľovej Lehoty František Bizub, ktorého napokon cituje aj SME vo svojom rozsiahlom článku.

Pri návšteve vily začiatkom roku 2025 sa mi pošťastilo dostať sa aj dovnútra. Jedinečné zábery z interiéru už môžete nájsť na mojom TikTokovom konte.

Share this post on:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *